  • ECH-U1H154JC9
ECH-U1H154JC9
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1H154JC9
HK JDW NO:
590-ECH-U1H154JC9
Package:
2416 (6041 Metric)
Datasheet:
ECH-U1H154JC9
Description:
ECH-U(C) 0.15μF Film Capacitor ±5% 2416 (6041 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1H154JC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2416 (6041 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECH-U(C)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.161W 6.00mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.102 2.60mm