  • ECH-U1124JC9
ECH-U1124JC9
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1124JC9
HK JDW NO:
590-ECH-U1124JC9
Package:
2820 (7150 Metric)
Datasheet:
Description:
ECH-U(C) 0.12μF Film Capacitor ±5% 2820 (7150 Metric) Solder Pads 100V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked Surface Mount
Quantity:
In Stock : 4472
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1124JC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2820 (7150 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECH-U(C)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.197W 7.10mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    7150
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.146 3.70mm
  • Length
    7.1mm