  • ECH-A25405JX
ECH-A25405JX
advertisement
Manufacturer No:
ECH-A25405JX
HK JDW NO:
590-ECH-A25405JX
Datasheet:
ECH-A25405JX
Description:
ECHAX 4μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 250V-AC Polyester, Polyethylene, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECH-A25405JX
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene, Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    ECHAX
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    1.457Lx0.768W 37.00mmx19.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    4μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    32.512mm
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    1.280 32.50mm
  • Height
    29mm
  • Height Seated (Max)
    1.220 31.00mm