  • ECA-2DM470
ECA-2DM470
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2DM470
HK JDW NO:
590-ECA-2DM470
Datasheet:
ECA-2DM470
Description:
M 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2DM470
  • Type
    Parameter
    Select All
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    M
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    510mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm