  • E2E-X40MB3DL30-M1TJ 0.3M
E2E-X40MB3DL30-M1TJ 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X40MB3DL30-M1TJ 0.3M
HK JDW NO:
607-E2E-X40MB3DL30-M1TJ 0.3M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X40MB3DL30-M1TJ 0.3M Overview
E2E-X40MB3DL30-M1TJ 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.575 (40mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X40MB3DL30-M1TJ 0.3M Applications
  • Collision detection on robots
  • Plastic object detection
  • Counter System
  • Air-conditioners
  • Tablets
  • Detect position
  • Contact less switching
  • Rice cookers
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X40MB3DL30-M1TJ 0.3M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Output Type
    PNP-NC/NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    1.575 (40mm)
  • Response Frequency
    100Hz