  • E2E-X12C218-M1TJR 0.3M
E2E-X12C218-M1TJR 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X12C218-M1TJR 0.3M
HK JDW NO:
607-E2E-X12C218-M1TJR 0.3M
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2E-X12C218-M1TJR 0.3M Overview
E2E-X12C218-M1TJR 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.472 (12mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X12C218-M1TJR 0.3M Applications
  • Mobile Phones
  • Wearables
  • PC monitors
  • Count different applications
  • Recycling plants
  • Parking
  • TV
  • Collision detection on robots
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Usage in Security
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X12C218-M1TJR 0.3M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.472 (12mm)
  • Response Frequency
    500Hz