  • E2AW-M30LS10-M4-T1
E2AW-M30LS10-M4-T1
advertisement
Manufacturer No:
E2AW-M30LS10-M4-T1
HK JDW NO:
607-E2AW-M30LS10-M4-T1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30 3-Pin
Purchasing and Inquiry
E2AW-M30LS10-M4-T1 Overview
E2AW-M30LS10-M4-T1 Features
E2A Series
Operating Temperature: 0°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 16Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2AW-M30LS10-M4-T1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2AW-M30LS10-M4-T1 Proximity Sensors applications.
  • Office automation equipment
  • Usage in Security
  • Contact less switching
  • Smart toilets
  • Non-ferrous objects detection
  • Notebooks
  • Parking
  • Tablets
  • Self-driving cars
  • Rice cookers
Step5Bar-code shipping tag
E2AW-M30LS10-M4-T1
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Number of Pins
    3
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2005
  • Series
    E2A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,3,4,6,13
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    16Hz
  • Height
    76mm
  • Length
    30.5mm
  • Width
    30.5mm