  • E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC
advertisement
Manufacturer No:
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC
HK JDW NO:
607-E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC Overview
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC Features
E2A Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.433 (11mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 250Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC Applications
  • Anti-aircraft systems
  • Smart toilets
  • Tablets
  • Detect position
  • Counter System
  • Air-conditioners
  • Notebooks
  • Non-ferrous objects detection
  • Assembly lines
  • Measurement of speed, direction rotation
Step5Bar-code shipping tag
E2A3-M18KS11-M1-B2 OMC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.433 (11mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    250Hz
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C