  • E21111300000G
E21111300000G
advertisement
Manufacturer No:
E21111300000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-E21111300000G
Package:
Datasheet:
E21111300000G
Description:
Bulk 0.138 3.50mm Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets E2 Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
E21111300000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    E2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Orange
  • Pitch
    0.138 3.50mm
  • Insulation Height
    0.512 13.00mm
  • Termination Style
    Screw - Rising Cage Clamp
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    14-28 AWG
  • Current - UL
    10A
  • Torque - Screw
    0.2 Nm (1.7 Lb-In)