  • DWM-30-60-G-D-425
DWM-30-60-G-D-425
advertisement
Manufacturer No:
DWM-30-60-G-D-425
HK JDW NO:
680-DWM-30-60-G-D-425
Description:
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 60 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DWM-30-60-G-D-425
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Length - Stack Height
    0.425 10.800mm
  • Length - Overall Pin
    0.825 20.955mm
  • Length - Post (Mating)
    0.280 7.112mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.120 3.048mm