  • DWM-13-60-G-S-250
DWM-13-60-G-S-250
advertisement
Manufacturer No:
DWM-13-60-G-S-250
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-DWM-13-60-G-S-250
Package:
Datasheet:
Description:
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 13 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DWM-13-60-G-S-250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    NYLON
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Flex Stack, DWM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Positions
    13
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    13
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.65 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.25 inch
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length - Stack Height
    0.250 6.350mm
  • Length - Overall Pin
    0.825 20.955mm
  • Length - Post (Mating)
    0.455 11.557mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.120 3.048mm