  • DW-50-10-T-S-445
DW-50-10-T-S-445
advertisement
Manufacturer No:
DW-50-10-T-S-445
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-DW-50-10-T-S-445
Package:
Datasheet:
Description:
Flex Stack, DW Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-50-10-T-S-445
  • Series
    Flex Stack, DW
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    50
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Contacts
    50
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.445 11.303mm
  • Length - Overall Pin
    0.830 21.082mm
  • Length - Post (Mating)
    0.275 6.985mm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm