  • DW-20-10-T-S-591
DW-20-10-T-S-591
advertisement
Manufacturer No:
DW-20-10-T-S-591
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-DW-20-10-T-S-591
Package:
Datasheet:
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-20-10-T-S-591
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Flex Stack, DW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.591 15.011mm
  • Length - Overall Pin
    0.830 21.082mm
  • Length - Post (Mating)
    0.129 3.277mm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm