  • DW-19-08-G-S-200
DW-19-08-G-S-200
advertisement
Manufacturer No:
DW-19-08-G-S-200
HK JDW NO:
680-DW-19-08-G-S-200
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 19 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-19-08-G-S-200
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Flex Stack, DW
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Positions
    19
    1
  • Gender
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    19
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.200 5.080mm
  • Length - Overall Pin
    0.530 13.462mm
  • Length - Post (Mating)
    0.220 5.588mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm