  • DW-12-12-S-S-675
DW-12-12-S-S-675
advertisement
Manufacturer No:
DW-12-12-S-S-675
HK JDW NO:
680-DW-12-12-S-S-675
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-12-12-S-S-675
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.675 17.145mm
  • Length - Overall Pin
    1.030 26.162mm
  • Length - Post (Mating)
    0.245 6.223mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm