  • DW-12-12-L-S-710
DW-12-12-L-S-710
advertisement
Manufacturer No:
DW-12-12-L-S-710
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-DW-12-12-L-S-710
Package:
Datasheet:
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-12-12-L-S-710
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.710 18.034mm
  • Length - Overall Pin
    1.030 26.162mm
  • Length - Post (Mating)
    0.210 5.334mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm