  • DV18-188B-3K
DV18-188B-3K
advertisement
Manufacturer No:
DV18-188B-3K
HK JDW NO:
583-DV18-188B-3K
Package:
Datasheet:
DV18-188B-3K
Description:
Quantity:
In Stock : 12415
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
DV18-188B-3K
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    Disco™
  • Feature
    Butted Seam, Serrated Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Depth
    5.8mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
    Standard
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
  • Length
    19.558mm
  • Length - Overall
    0.770 19.56mm
  • Tab Thickness
    0.020 0.51mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm