  • DV14-206B-M
DV14-206B-M
advertisement
Manufacturer No:
DV14-206B-M
HK JDW NO:
583-DV14-206B-M
Step5Bar-code shipping tag
DV14-206B-M
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Published
    2006
  • Feature
    Butted Seam
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Depth
    6.4mm
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Length
    18.8976mm
  • Width
    6.35mm
  • Length - Overall
    0.744 18.90mm
  • Tab Thickness
    0.020 0.51mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm 0.205 5.21mm