  • DSPIC33FJ64GS406T-I/MR
DSPIC33FJ64GS406T-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64GS406T-I/MR
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64GS406T-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ64GS406 64 Pin 40MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1603
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64GS406T-I/MR
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ64GS406
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    58
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    170mA