  • DSPIC33FJ128GP310T-I/PF
DSPIC33FJ128GP310T-I/PF
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ128GP310T-I/PF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ128GP310T-I/PF
Package:
100-TQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ128GP310 100 Pin 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 7571
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ128GP310T-I/PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ128GP310
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    85
  • Speed
    40 MIPs
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 32x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Max Frequency
    40MHz
  • Format
    FIXED-POINT
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm