  • DSPIC33EP512MC504T-E/ML
DSPIC33EP512MC504T-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512MC504T-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512MC504T-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP512MC504 44 Pin 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16320
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512MC504T-E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512MC504
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    24K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    150mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    174762
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    8mm