  • DSPIC33EP512GM310T-I/BG
DSPIC33EP512GM310T-I/BG
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512GM310T-I/BG
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512GM310T-I/BG
Package:
121-TFBGA
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP512GM310 3.3V 121-TFBGA
Quantity:
In Stock : 9520
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512GM310T-I/BG
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    121-TFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    121
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512GM310
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B121
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    85
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    48K x 8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    60mA
  • Data Converter
    A/D 49x10b/12b
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    524288
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    24576
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm