  • DSPIC33EP32GS502T-E/SO
DSPIC33EP32GS502T-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP32GS502T-E/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP32GS502T-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP32GS502 28 Pin 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 3960
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP32GS502T-E/SO
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    7
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Max Frequency
    70MHz
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP32GS502
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V