  • DSP56321VF240
DSP56321VF240
advertisement
Manufacturer No:
DSP56321VF240
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-DSP56321VF240
Package:
196-BGA
Datasheet:
DSP56321VF240
Description:
1mm CPLD DSP56K/Symphony Series DSP56321 1.6V 196-BGA
Purchasing and Inquiry
DSP56321VF240 Overview
The 196-BGA package contains these electronic components.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.By operating the device at the temperature of -40°C~100°C TJ, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.This digital signal processor is included into the DSP56K/Symphony series.For its use, it has 196 terminations.This device is powered by 1.6V's supply voltage.With its base part number of DSP56321, many related parts can be identified.This electronic part can also provide additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.A clock frequency of 240MHz is used to operate it.
DSP56321VF240 Features
Supplied in the 196-BGA package
DSP56321VF240 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. DSP56321VF240 DSP applications.
  • 3D tomography and imaging processing
  • Seismology
  • Computers and laptop
  • Sonar
  • Fourier transform
  • Vehicle electronics
  • Automobile electronic gadgets
  • Monitoring equipment
  • House construction
  • Processing system
Step5Bar-code shipping tag
DSP56321VF240
  • ECCN Code
    3A991.A.2
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DSP56321
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B196
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.5V
  • Interface
    Host Interface, SSI, SCI
  • Clock Frequency
    240MHz
  • Address Bus Width
    18
    YES
  • External Data Bus Width
    24
  • Voltage - I/O
    3.30V
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (576B)
  • Voltage - Core
    1.60V
  • On Chip Data RAM
    576kB
  • Clock Rate
    240MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-BGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ