  • DSP56301PW100
DSP56301PW100
advertisement
Manufacturer No:
DSP56301PW100
HK JDW NO:
318-DSP56301PW100
Package:
LQFP
Datasheet:
DSP56301PW100
Description:
0.5mm CPLD 208 Pin 100MHz 3.3V LQFP
Purchasing and Inquiry
DSP56301PW100 Overview
This is an electronic component with a LQFP package.It has a packaging style of Bulk.There are 208 terminations for its uses.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.Pins are present on the 208 component.There are 208 pins in its configuration.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 100MHz.The mounting method of the device is Surface Mount.This device can be classified into the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.This device is powered by a voltage of 3.3V.DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used as the uPs/uCs/peripheral IC type.It is recommended that the operating temperature be lower than 100°C.It is recommended that the operating temperature exceeds -40°C.Its frequency should not exceed 100MHz.
DSP56301PW100 Features
Supplied in the LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
DSP56301PW100 Applications
  • Medical imaging
  • Vehicle electronics
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Audio synthesis
  • Biometrics
  • Streaming music
  • Real-time effects
  • Digital image processing
  • 3D tomography and imaging processing
  • Speech processing
Step5Bar-code shipping tag
DSP56301PW100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    208
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SCI
  • RAM Size
    24kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    24
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Data Bus Width
    24b
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    4096
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    28mm