  • DSP45-16AZ-TUB
DSP45-16AZ-TUB
advertisement
Manufacturer No:
DSP45-16AZ-TUB
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSP45-16AZ-TUB
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.26V @ 45A -40°C~175°C 40μA @ 1600V Tube TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
DSP45-16AZ-TUB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.26V @ 45A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    45A
  • Capacitance @ Vr, F
    19pF @ 400V 1MHz