  • DSP1-DC12V-R-F
DSP1-DC12V-R-F
advertisement
Manufacturer No:
DSP1-DC12V-R-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DSP1-DC12V-R-F
Package:
DIP
Datasheet:
DSP1-DC12V-R-F
Description:
General Purpose Relays DSP Relay (Cd-Free, Reverse Polarity)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSP1-DC12V-R-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    25mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Power Consumption
    300mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    4.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    DSP
  • Feature
    Reverse Polarity
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    480Ohms