  • DS3903E-020/W
DS3903E-020/W
advertisement
Manufacturer No:
DS3903E-020/W
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS3903E-020/W
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS3903E-020/W
Description:
20 Terminations3V 20 Pin DS3903 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
DS3903E-020/W Overview
A package containing 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 3 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 128 taps.128 positions make up the pentometer.There are 20 terminations on this digital potentiometer.3 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 90000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.The digi devices show 20 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.A flow limit of 10kOhm 90kOhm can be applied.A member of the family DS3903 pentometer belongs to.This digital variable resistor contains Selectable Address.This digital potentiometer has the following additional features: REST 2 RESISTOR ARRAY VALUES ARE 10000 OHMS EACH; NONVOLATILE MEMORY
DS3903E-020/W Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
3 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS3903E-020/W Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS3903E-020/W Digital Potentiometers applications.
  • Power supply
  • Sensor auto referencing circuits
  • Power meter
  • Brightness of monitors
  • Speakers
  • Used as variable resistor
  • Programmable low pass filter
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • DAC
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
DS3903E-020/W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    10kOhm 90kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    REST 2 RESISTOR ARRAY VALUES ARE 10000 OHMS EACH; NONVOLATILE MEMORY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS3903
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    3
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    90000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±20%