  • DS1868S-50+
DS1868S-50+
advertisement
Manufacturer No:
DS1868S-50+
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1868S-50+
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1868S-50+
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1868S-50+ Overview
There is a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Positions are 256.The terminations are set at 16.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.On the digi devices, you can see the 16 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~3.3V 4.5V~5.5V volts are available.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.The flow can be limited by 50kOhm.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.
DS1868S-50+ Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1868S-50+ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1868S-50+ Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Automatic gain control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Stereo
  • Sensor auto referencing circuits
  • Cell phone
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjustable current control
  • Joysticks
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
DS1868S-50+
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    16
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.3V 4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    19.304mm
  • Width
    6.35mm