  • DS1855B-010/T&R
DS1855B-010/T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1855B-010/T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1855B-010/T&R
Package:
16-LBGA, CSPBGA
Datasheet:
DS1855B-010/T&R
Description:
DS1855 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
DS1855B-010/T&R Overview
Package 16-LBGA, CSPBGA contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.There are 100, 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Pentometer is a member of DS1855 family.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
DS1855B-010/T&R Features
Available in 16-LBGA, CSPBGA package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1855B-010/T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1855B-010/T&R Digital Potentiometers applications.
  • PC
  • Gas detection circuit
  • Adjustable gain amplifiers
  • Joysticks
  • LEDs
  • Calibration instrumentation
  • Used as voltage divider
  • Programmable computer
  • Automated caliberation
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
DS1855B-010/T&R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-LBGA, CSPBGA
  • Supplier Device Package
    16-CSBGA (4x4)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1855
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C