  • DS1844-050
DS1844-050
advertisement
Manufacturer No:
DS1844-050
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1844-050
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1844-050
Description:
20 Terminations3V 20 Pin Digital PotentiometersI2C, Serial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1844-050 Overview
This file is contained in a package of 20-DIP (0.300, 7.62mm).Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.64 positions make up the pentometer.It is designed 20 terminations.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices show 20 pins.The way to mount is Through Hole.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
DS1844-050 Features
Available in 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1844-050 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1844-050 Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Speakers
  • Audio Volume control
  • Modern office equipment
  • PC
  • Used as variable resistor
  • Adjustable current control
  • Programmable low pass filter
  • Power meter
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
DS1844-050
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C, Serial
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Length
    26.16mm
  • Width
    7.62mm