  • DS1386-32-120
DS1386-32-120
advertisement
Manufacturer No:
DS1386-32-120
HK JDW NO:
503-DS1386-32-120
Package:
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
DS1386-32-120
Description:
32 Terminations5V 32 Pin DS1386 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
DS1386-32-120 Overview
32-DIP Module (0.600, 15.24mm) is where you'll find real time clocks.This package has a package type of Tube.To supply this electrical RTC, a voltage of 4.5V~5.5V is required.An electrical real time clock of type Clock/Calendar can be said to be this one.Through Hole is the way this real time clock (RTC) is mounted on the system board.Keeping the temperature at 0°C~70°C is essential to maintaining a safe working environment.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer when operating.There is the possibility of terminating transmission lines with 32 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.5V voltage is present on this electronic component.It is equipped with 32 pins.RTCs are a member of the family DS1386.It falls under the subcategory of Timer or RTC.RTC times embed a memory of 32KB for storing programs and data.It operates from 5V power supplies.There are 32 pins on it.1 timers are used in this system. They output a signal after an input signal is received at a predetermined time.
DS1386-32-120 Features
32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
32 terminations
32 pin count
5V power supplies
DS1386-32-120 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1386-32-120 Real Time Clocks applications.
  • Embedded Systems
  • Medical Equipment
  • Electronic metering
  • Telecommunications
  • Elapsed time counter
  • Mobile equipment
  • Digital cameras
  • Router
  • Low standby power applications
  • Copier
Step5Bar-code shipping tag
DS1386-32-120
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2004
  • Feature
    Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1386
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    32KB
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    4mA @ 5V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Height Seated (Max)
    10.922mm
  • Length
    43.053mm
  • Width
    15.24mm