  • DS100BR210SQ/NOPB
DS100BR210SQ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS100BR210SQ/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DS100BR210SQ/NOPB
Package:
24-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DS100BR210SQ/NOPB Overview
A convenient transport package is provided in the power buffer of a 24-WFQFN Exposed Pad.Tape & Reel (TR) packages are ready for power buffer.An easy-to-adapt universal mount.This is one of the most common type of Buffer, ReDriver that can be found.The op amp buffer is powered by 2.375V~3.6V voltage.As a result of this, there is no input facilitation.A -40°C~85°C operating temperature is recommended to avoid malfunctions.An operational amplifier buffer like this is targeted at SATA and other applications as well.To find pin-to-pin solutions that fit your specific requirements, try searching with the letter "DS100BR210".It has 24 terminals.It reaches its peak reflow temperature at 260 degrees Celsius.The 24 pins are on it.It is a 50mA op amp buffer.This board has a Surface Mount hole for mounting on a PCB or other board.There are other Line Driver or Receivers's in the industry that play a significant role, like the power buffer.It is necessary to provide 2.5V operating supply voltage for normal operation.The splitter should operate at 63mA nominal supply current under normal circumstances.The repeater signal implements 2 receivers.
DS100BR210SQ/NOPB Features
Mainly used in SATA.
A standard Line Driver or Receivers.
DS100BR210SQ/NOPB Applications
  • Portable IPC/HMI
  • Clock Distribution
  • Digital Cross-Connects
  • Industrial Server
  • Industrial PCs
  • Clock Distribution
  • Cable Repeaters
  • Storage Area Networks
  • Digital Crossconnects
  • Data or Clock Signal Amplification
Step5Bar-code shipping tag
DS100BR210SQ/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    5A991.B
  • Type
    Buffer, ReDriver
  • Applications
    SATA
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS100BR210
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Nominal Supply Current
    63mA
  • Current - Supply
    50mA
  • Differential Output
    YES
  • Input
    CML
  • Driver Number of Bits
    2
  • Data Rate (Max)
    10.3Gbps
  • Supply Voltage1-Nom
    2.5V
  • Number of Receivers
  • Delay Time
    230ps
  • Capacitance - Input
    10pF
  • Signal Conditioning
    Input Equalization, Output De-Emphasis
  • Height
    800μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm