  • DS04-254-1-03BK-SMT
DS04-254-1-03BK-SMT
advertisement
Manufacturer No:
DS04-254-1-03BK-SMT
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-DS04-254-1-03BK-SMT
Package:
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS04-254-1-03BK-SMT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Body Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DS04-254-SMT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    25mA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Slide (Standard)
  • Circuit
    SPST
  • Electrical Life
    2,000 Cycles
  • Washable
    No
  • Actuator Level
    Raised
  • Length
    0.339 8.62mm
  • Height Above Board
    0.189 4.80mm