  • DR10-250-L
DR10-250-L
advertisement
Manufacturer No:
DR10-250-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DR10-250-L
Quantity:
In Stock : 12422
Step5Bar-code shipping tag
DR10-250-L
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Weight
    108.862169g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    10 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Angled - 90°, Flag
  • Length
    15.5mm
  • Width
    7.6mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm