  • DPP1S68K
DPP1S68K
advertisement
Manufacturer No:
DPP1S68K
HK JDW NO:
192-DPP1S68K
Package:
Radial
Datasheet:
DPP1S68K
Description:
DPP 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 70V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPP1S68K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DPP1S68K .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    DPP
  • Size / Dimension
    0.787Lx0.374W 20.00mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESR
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 70
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Custom Capabilities
    Leads May Be Straight or Formed
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm