  • DPG30I400HA
DPG30I400HA
advertisement
Manufacturer No:
DPG30I400HA
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DPG30I400HA
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DPG30I400HA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPG30I400HA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    HiPerFRED²™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    160W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.41V @ 30A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    360A
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.69V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    45 ns
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V