  • DPF10-250FI-L
DPF10-250FI-L
advertisement
Manufacturer No:
DPF10-250FI-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DPF10-250FI-L
Package:
Datasheet:
DPF10-250FI-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPF10-250FI-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Weight
    120.201978g
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    DiscoGrip™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    INTERCONNECTION DEVICE
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Female
  • Depth
    9.1mm
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Insulation Diameter
    0.140 ~ 0.218 (3.56mm ~ 5.54mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    24.1mm
  • Width
    9.14mm
  • Length - Overall
    0.950 24.13mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm