  • DPA120020-P1-SZ
DPA120020-P1-SZ
advertisement
Manufacturer No:
DPA120020-P1-SZ
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-DPA120020-P1-SZ
Package:
Datasheet:
DPA120020-P1-SZ
Description:
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPA120020-P1-SZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Frequency
    60Hz
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cUL
  • Max Output Current
    200mA
  • Current - Output (Max)
    200mA
  • Voltage - Input
    120VAC
  • Cable Length
    1.83m
  • Output Current
    200mA
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    2W
  • Voltage - Output
    12VAC
  • Form
    Wall Mount
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Phono Plug, 3.5mm O.D. x 14.5mm
  • Height
    54.61mm
  • Length
    37.084mm
  • Width
    42.418mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Wall
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    1.46Lx1.67W x 2.15 H 37.0mmx42.5mmx54.5mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Color
    Black
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    2W