  • DNG14-188FB-L
DNG14-188FB-L
advertisement
Manufacturer No:
DNG14-188FB-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNG14-188FB-L
Package:
Datasheet:
DNG14-188FB-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNG14-188FB-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SUPRA-GRIP™
  • Published
    2011
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.070 ~ 0.153 (1.78mm ~ 3.89mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    22.606mm
  • Length - Overall
    0.890 22.61mm
  • Tab Thickness
    0.020 0.51mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm