  • DNF18-250M-C
DNF18-250M-C
advertisement
Manufacturer No:
DNF18-250M-C
HK JDW NO:
583-DNF18-250M-C
Quantity:
In Stock : 84
Step5Bar-code shipping tag
DNF18-250M-C
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Nickel
    Nylon
  • Material
    Brass
  • Weight
    127.005864g
  • Published
    2005
    Crimp
  • Connector Type
    INTERCONNECTION DEVICE
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6.4mm
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    22 AWG
  • Insulation Diameter
    0.138 (3.51mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Length
    22.9mm
  • Length - Overall
    0.900 22.86mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm