  • DNF18-110FIB-M
DNF18-110FIB-M
advertisement
Manufacturer No:
DNF18-110FIB-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNF18-110FIB-M
Package:
Datasheet:
DNF18-110FIB-M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNF18-110FIB-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Weight
    498.951607g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    INTERCONNECTION DEVICE
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • Depth
    4.8mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.120 (3.05mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    18.034mm
  • Width
    4.83mm
  • Length - Overall
    0.710 18.03mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.110 2.79mm