  • DMT1P22K-F
DMT1P22K-F
advertisement
Manufacturer No:
DMT1P22K-F
HK JDW NO:
192-DMT1P22K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DMT1P22K-F
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Step5Bar-code shipping tag
DMT1P22K-F
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    DMT
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.358W 20.80mmx9.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 65
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    17mm
  • Voltage - Rated AC
    65V
  • Lead Pitch
    16.9926mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.669 17.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    8236
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height
    12.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.614 15.60mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    9.1mm