  • DME2S56K
DME2S56K
advertisement
Manufacturer No:
DME2S56K
HK JDW NO:
192-DME2S56K
Datasheet:
DME2S56K
Description:
DME 0.056μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DME2S56K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DME2S56K .
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.189W 10.30mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    4119
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.311 7.90mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    4.8mm