  • DME10S33K-F
DME10S33K-F
advertisement
Manufacturer No:
DME10S33K-F
HK JDW NO:
192-DME10S33K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DME10S33K-F
Description:
DME 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DME10S33K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DME
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.827Lx0.256W 21.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Pitch
    17.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    17.5006mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    8326
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    14mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    21mm
  • Width
    6.5mm