  • DLR1S47K-F
DLR1S47K-F
advertisement
Manufacturer No:
DLR1S47K-F
HK JDW NO:
192-DLR1S47K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DLR1S47K-F
Description:
DLR 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DLR1S47K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DLR
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.374Lx0.197W 9.50mmx5.00mm