  • DL60R-20-39S6C012
DL60R-20-39S6C012
advertisement
Manufacturer No:
DL60R-20-39S6C012
HK JDW NO:
795-DL60R-20-39S6C012
Package:
Datasheet:
DL60R-20-39S6C012
Description:
Receptacle, Socket Aluminium 39 Positions
Step5Bar-code shipping tag
DL60R-20-39S6C012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Insulation Material
    Polyetherimide
  • Shell Material
    Aluminium
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Receptacle, Socket
  • Number of Positions
    39
  • Max Operating Temperature
    284°C
  • Min Operating Temperature
    -67°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Plating
    Cadmium
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Contact Current Rating
    13A