  • DF7-9P-3.96DS(25)
DF7-9P-3.96DS(25)
advertisement
Manufacturer No:
DF7-9P-3.96DS(25)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF7-9P-3.96DS(25)
Package:
Datasheet:
DF7-9P-3.96DS(25)
Description:
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 9-Position Board to Cable/Wire 0.303 7.70mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF7-9P-3.96DS(25)
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Series
    DF7
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    9
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
    YES
  • Insulation Height
    0.303 7.70mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.156 3.96mm
  • Insulation Color
    Beige
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL,TUV
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.138 3.50mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Contact Length - Mating
    0.276 7.00mm