  • DF23C-22DP-0.5V(91)
DF23C-22DP-0.5V(91)
advertisement
Manufacturer No:
DF23C-22DP-0.5V(91)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF23C-22DP-0.5V(91)
Purchasing and Inquiry
DF23C-22DP-0.5V(91) Overview
DF23C-22DP-0.5V(91) Features
DF23 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF23C-22DP-0.5V(91) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF23C-22DP-0.5V(91) Rectangular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Instrumentation
  • Communication
  • Embedded systems
  • Automotive Electronics
  • Military Technology
  • Datacom
  • Industrial Automation
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
DF23C-22DP-0.5V(91)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF23
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    22
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    22
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    Male
  • Body Depth
    0.047 inch
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm