  • DF13B-2P-1.25V(20)
DF13B-2P-1.25V(20)
advertisement
Manufacturer No:
DF13B-2P-1.25V(20)
HK JDW NO:
355-DF13B-2P-1.25V(20)
Package:
Description:
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF13B-2P-1.25V(20)
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    2
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Male Pin
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    2
  • Insulation Height
    0.189 4.80mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
    COMMERCIAL
  • Shrouding
    Shrouded - 3 Wall
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    1.25mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.049 inch
  • Polarization Key
    GUIDE SLOT(S)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Withdrawl Force-Min
    .3058 N
  • Stack Height (Mating)
    5.8mm